Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Kamu İhale Kanunu’ndan şikâyet etti. Yenigün, “Kamu İhale Kanunu ile baş edemiyoruz. Umut ederiz, yeni bir kanun yürürlüğe girer.” dedi.

Zirvede Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, IC İÇTAŞ Enerji Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Vodafone Türkiye CEO’Su Gökhan Öğüt ile Hitachi EMEA-CIS Yöneticisi Klaus Dieter Rennert söz aldı. Zirvede müteahhitlerin sorunlarına değinen Mithat Yenigün, “Kamu İhale Kanunu ile baş edemiyoruz. Umut ederiz, yeni bir kanun yürürlüğe girer.” dedi. Yenigün, şöyle devam etti:

“Burada ‘yapabilenler devam etsin, yapamayanlar dökülsün’ gibi bir anlayış var, burada devlet gerekli kararlar alamıyor. Bu fiyatlarla bir şey yapılamaz. Yani biz hata yaptığımızda faaliyetlerimizi tamamlamak için taşeronu taşıma gereği duyuyorsak devlet de aynı şekilde yapılandırılmalı. Bunun için devletin dışarıdan kalifiye hizmet alması gerekiyor.”

ÇEÇEN: “SERMAYE PİYASASI ENSTRÜMANLARINDAN YARARLANMALIYIZ”

İÇTAŞ Enerji Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen de projeler için finansmanın önemli olduğundan söz etti. Çeçen, “Bundan böyle finansman ve sermaye mühendisliği yapmalıyız. Projeleri arttırmak, ileri taşımak için sermaye piyasası enstrümanlarından yararlanmalıyız.” dedi.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise siyasi ve ekonomik istikrarın önemine değindi. Özdemir, “Tabii kur sorunları var, dünyada. Yine bölgede Suriye, Güneydoğu’da üzücü olaylar var, bu durumların yankıları var. Ama siyasi istikrar olduğunda bu sorunların altından kalkar Türkiye, eski büyüme oranlarına gelir Türkiye.” ifadelerini kullandı.

“3. Havalimanı için teknikten, dijital ürünlerden yararlanacak mısınız?” sorusuna Özdemir, “Akıllı havalimanı yapma gayretindeyiz. Büyük bir meydan yapacağız. Bu meydana ekranlar yetmeyecek. Yolcuları havalimanına geldiğinde akıllı telefonlarla yönlendireceğiz. Projeyi ele alacağız.” cevabını verdi.

(alıntıdır.)